DesignMagazyn

Webdesign

Jak rozpocząć naukę webdesignu?

Opublikowane dnia .

Jak rozpocząć naukę webdesignu?

Wstęp

Webdesign

Jak rozpocząć naukę webdesignu?

Opublikowane dnia .

Nauka czegoś zupełnie nowego niesie za sobą szereg pytań i wątpliwości. Najbardziej problematyczna zdaje się być metodyka i kolejność w której należy zdobywać wiedzę. Postaram się przedstawić zagadnienia w które warto się zagłębić na samym początku nauki w dziedzinie webdesignu.

Jest pewna kwestia, o której należy pamiętać czytając cały artykuł – Wszystkie te zagadnienia są na tyle obszerne, że ich opanowanie jest kwestią co najmniej kilku lat, a stwierdzenie „wiem na ten temat wszystko” nigdy nie będzie prawdziwe. Poniższy tekst ma na celu jedynie zwrócenie Twojej uwagi na najważniejsze pojęcia nad którymi należy się pochylić przy nauce webdesignu.

Trening czyni mistrza – wymyśl własny projekt

Trening czyni mistrza. Nie ma innej – lepszej rady. Pracuj jak najwięcej, projektuj strony internetowe, które sam sobie wymyślisz. Określ założenia, ograniczenia, może nawet termin – i spróbuj wykonać w ten sposób kilka stron internetowych. Jest to przydatne z każdego możliwego punktu widzenia. Poznasz proces twórczy (zmusi Cię to do poszukiwań, np. jak do projektów zasiadają bardziej doświadczeni projektanci), zaczniesz zadawać sobie więcej pytań (i nigdy nie przestawaj tego robić!), zdasz sobie sprawę z problemów o których istnieniu nie wiedziałeś – rozpoczniesz dzięki temu kolejną rundkę reaserchu by rozwiązać kłopotliwą kwestię. To jest właśnie rozwój.

Kompozycja

Choć jest to pojęcie nadrzędne, kilka z dziś przedstawianych można by przecież podpiąć jako elementy składające się na kompozycję, to chciałbym je potraktować tutaj jako ogólne wyczucie estetyki i samooceny. Poczucie estetyki niestety nie jest dostępne na półce sklepowej, jedni lepiej organizują przestrzeń, inni zaś potrzebują kilku lat zbierania doświadczeń by uzyskać taką łatwość. Oczywiście takie „poczucie piękna” należy łączyć z każdą dziedziną sztuki, jednak wspomnienie o tym przy okazji webdesignu jest niebywale istotne, bowiem Twój projekt strony internetowej będzie składał się z mnóstwa elementów. Bardzo łatwo zatem przekroczyć granicę i zrobić bałagan na ekranie, nawet jeśli mamy najpiękniejsze UI* na świecie.

Barwy

Na początku nauki i ogólnego zainteresowania tematem webdesignu, bardzo ciężko jest docenić prawdziwą wartość barw w tej dziedzinie. Gdy już zaakceptujesz ich istotę, nadejdzie czas na zmierzenie się z ich doborem we własnym projekcie. Sprawia to problem bardzo dużej części designerów, pochłania bowiem dużo czasu i wymaga praktyki. Po jakimś czasie będziesz po prostu wiedział gdzie trzeba użyć czerwieni, w jakich proporcjach i przede wszystkim jaki będzie tego skutek. Na początek polecam zapoznanie się z Kulerem od Adobe – znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych zestawień kolorystycznych, które z pewnością przydadzą się w dalszym etapie projektowania. Zobacz jak to działa.

Usability

Kwestia nieprawdopodobnie rozległa, choć tak zacząć mógłbym chyba każdy akapit tego artykułu. Usability, innymi słowy użyteczność na rzecz użytkownika. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o zaprojektowanie strony internetowej w taki sposób, by była ona możliwie przyjazna użytkownikowi. Nie zawsze jest to równoznaczne z ukryciem większości jej elementów. Twoim zadaniem (jako projektanta), jest zbadanie zachowań i odpowiednie zaprojektowanie elementów by odbiorca nie zagubił się, a przede wszystkim znalazł to, co go interesuje. Jest to etap na którym zdecydowanie polecanym zabiegiem jest wireframing i szkicowanie.

Whitespace

Czyli (w dużym uproszczeniu) zagadnienie traktujące o tym ile powinieneś zostawić wolnej przestrzeni między różnymi elementami. Pojęcie, którego przyswojenie jest bardzo złożonym procesem – najczęściej klaruje się bardzo długo po rozpoczęciu nauki. Tutaj trzeba po prostu dużo praktyki. Postanowiłem jednak wspomnieć o tym na samym początku – bo im szybciej zaczniesz zwracać uwagę na to ile miejsca jest np. między obrazkiem a tekstem, a właściwie zastanowieniu się dlaczego chcesz poświęcić tam tyle przestrzeni, to możesz mieć pewność, że zaprocentuje to w przyszłości i zarządzanie pustą przestrzenią stanie się dużo prostsze.

Typografia

Jeden z tych aspektów, które istnieją w projektowaniu od kilkuset lat. Nie wahaj się, by sięgać po książki traktujące o literach, układzie tekstu, zależnościach między znakami – innymi słowy o typografii – z ubiegłego wieku. Informacje, które znajdziesz nawet w ubiegłowiecznych książkach mogą okazać się przydatne, a poznanie kanonów wiedzy naszych poprzedników jest zdecydowanie rekomendowanym ruchem w stronę doskonalenia się. Ówczesne „analogowe” reguły często znajdują swoje zastosowanie w kontekście projektowania na potrzeby internetu.

Oprogramowanie – software

Ten podpunkt nie będzie kilku zdaniową zajawką mającą Cię zachęcić do poszukiwań. Nie szukaj wiele na ten temat, bo jakiś czas temu pisałem o tym w artykule Podstawy web designu – Software. #jasnowidz

Responsive Web Design

Coś, o czym nie myślałbyś jeszcze kilka lat temu – czyli projektowanie na potrzeby urządzeń mobilnych. Warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie najlepszych metod pracowania z urządzeniami mobilnymi w procesie designowania. Jeśli nie wiesz czym jest RWD – odsyłamy do naszego artykułu, który już nieco stracił na ważności przez brutalną konfrontację z czasem (artykuł sprzed 1.5 roku), ale ogólne założenia i definicje są oczywiście nadal aktualne, zatem zapoznanie się z nim na pewno nie zaszkodzi Twojemu (jeszcze) czystemu umysłowi w sektorze wiedzy webdesignu. Na pewno poświęcimy dużo miejsca na łamach DesignMagazyn, by oddać się tematyce pracy nad responsywnym designem.

Śledzenie trendów

Jak w każdej dziedzinie sztuki/nauki/życia, tak i w przypadku webdesignu, warto znać najnowsze trendy i skłonności projektowe. Chodzi o to, byś był na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami, bo ludzie wymyślają często naprawdę przecudne rzeczy, które z pewnością będziesz chciał wdrożyć do swojego projektu. W tym celu śledź nie tylko blogi jak ten, ale i galerie artystów takie jak Behance czy Dribbble.

Otwartość umysłu

Taka ogólna mądrość. Bądź otwarty na nawet najdziwniejsze rozwiązania, obserwuj wszystko co jest dookoła, choć to co zobaczysz może na pozór mieć nie wiele wspólnego z webdesignem. Nigdy nie wiesz co stanie się inspiracją do stworzenia nowego projektu, lub nawet pojedynczego elementu.

Śledzenie blogów branżowych

Warto zaglądać na blogi graficzne. Oprócz świeżej dawki nowej wiedzy technicznej, możesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat innych projektantów, natrafić na porcję inspirujących projektów czy potknąć się o darmowe ikony, fonty, wektory – cokolwiek. Takich blogów jest całe mnóstwo, szczególnie tych anglojęzycznych. Zdecydowanie polecamy oczywiście samych siebie, Designmodo.com, Smashingmagazine i wiele innych blogów, które są tworzone przez grafików i ludzi związanych z projektowaniem stron internetowych.

Polecane materiały do nauki

Jeśli chcesz zainwestować w kursy wideo, to zdecydowanie polecamy odwiedzić serwis Eduweb.pl, a w szczególności zagłębić się w ścieżkę materiałów dedykowanych dla webdesignerów. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych porad i technicznych wskazówek. Niestety i te materiały wideo naznaczone są upływem czasu i niektóre elementy mogły się zdezaktualizować, ale mimo tej niewielkiej wady warto zapoznać się z tym kursem. Eduweb organizuje także sesje live, które warto oglądać. Śledźcie ich fanpage by być na bieżąco.

Koniecznie przeczytaj SmashingBook #2. Książka ta została napisana przez wcześniej wspomniany blog Smashing Magazine. Te kilka set stron drukowanego tekstu to moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla Ciebie. Książka w zasadzie zawsze dostępna w Empikach.

Staraj się regularnie odwiedzać Awwwards – galerię stron internetowych, które wykorzystują pomysły z najwyższej półki.

Poznaj też 5 grzechów początkującego grafika.

Nie zapomnij o nas. Aby być na bieżąco wrzuć nas do RSSa lub polub nas na Facebooku lub zacznij obserwować na Twitterze. Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub chciałbyś się o coś zapytać, to zapraszam do komentowania lub kontaktu na email, który znajdziesz w kontakcie.

Priorytetowego charakteru dla tego artykułu nadał nasz czytelnik Paweł, który poprosił o kilka wskazówek. Dziękujemy i mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy Twoją ciekawość!

profile

Sebastian Cencyk

https://dribbble.com/scencyk

Grafik oraz pomysłodawca DesignMagazyn. Szczecinianin.