DesignMagazyn

Wydarzenia

Aktualizacja produktów Adobe Creative Cloud

Opublikowane dnia .

Aktualizacja produktów Adobe Creative Cloud

Wstęp

Wydarzenia

Aktualizacja produktów Adobe Creative Cloud

Opublikowane dnia .

Od dziś, a właściwie od godziny 6 rano czasu polskiego dostępna jest aktualizacja trzech produktów Adobe –  Adobe Photoshop® CC, Adobe Illustrator® CC oraz Adobe InDesign® CC. Do arsenału doszło kilka konkretnych funkcji, które warto chociaż w kilku zdaniach przybliżyć. Jeśli jesteś użytkownikiem Creative Cloud, a nie zrobiłeś jeszcze aktualizacji to możesz to zrobić przechodząc do aplikacji CC. Znajdziesz tam informację o tym o nowej aktualizacji i możliwość bezpośredniego pobrania jej. Podczas gdy „pobieranie” jest w tle – poczytaj co nowego pojawi się w Twoim sofcie.

Integracja InDesign i Illustrator z desktopowymi fontami z Typekita

  • Ułatwiony dostęp do bazy fontów Typekit bezpośrednio z menu w odpowiednich programach
  • Jeśli jednokrotnie zsynchronizujesz wybrany font, pozostanie on już zawsze dostępny w dostępnych czcionkach inDesign, Illustrator i Photoshop
  • Możesz już zapomnieć o „missing fonts”. Jeśli w Twoim pliku jest informacja o użyciu fontów z Typekita, a aktualnie nie są one zainstalowane na komputerze to InDesign automatycznie rozpocznie synchronizację, by uzupełnić brakujące rodziny czcionek.

Adobe Photoshop® CC – nowości

Do Photoshopa, podobnie jak do reszty programów, zagościły zupełnie nowe funkcje.

Perspective Warp

Nowa funkcja, która pozwala na zmianę punktu widzenia zdjęcia. Potrafi stworzyć wrażenie, że osoba robiąca zdjęcie stała w innym miejscu. Proces zmiany punktu perspektywy jest bardzo prosty. Wystarczy określić dwie płaszczyzny, które stworzą „pudełko” – element przestrzenny. Będzie on podstawą do obliczenia jak Photoshop powinien zmienić piksele.

Sprawdź jak to działa >

Linked Smart Objects

Mój faworyt – jak określa Andy Anderson w poniższym linku, jedna z tych zmian „zmieniających grę”, czyli linked smart objects. Zasada jest dość prosta. Wcześniej „embed” pozwalał na stworzenie kopii na podstawie jakiegoś pliku. W efekcie – zmiana jednego nie mogła wpłynąć na drugi. Dzięki stworzeniu Linked Smart Objects możemy „podpiąć” np. jeden plik z Illustratora (np. logo firmy) do kilku projektów w Photoshopie na raz. Dzięki temu wystarczy modyfikacja tego oryginalnego a wpłynie on na wygląd wszystkich pozostałych. Świetna opcja, oszczędzi czasu, nerwów i tworzy nowy workflow.

Sprawdź jak to działa >

Photoshop CC wzmacnia rozwijający się ekosystem druku 3D

Prędzej czy później musiało to nastąpić – wprowadzenie możliwości drukowania 3D modeli stworzonych w Photoshopie CC. Jest to naturalna kolej rzeczy, następstwo wprowadzenia wielu ułatwień w zakresie pracy na plikach 3D w PS. Dzisiejsza aktualizacja programu Photoshop CC umożliwia drukowanie projektów przez lokalną drukarkę 3D lub popularne serwisy druku 3D dostępne online. Photoshop CC obsługuje najpopularniejsze modele biurkowych drukarek 3D, takich jak MakerBot Replicator, jak również wspiera pełen wachlarz wysokiej jakości materiałów dostępnych na Shapeways – giełdzie społeczności 3D – w tym materiałów ceramicznych, metali i piaskowców. Co więcej, użytkownicy programu Photoshop CC mogą teraz bezpośrednio załadować swoje modele do serwisu publikowania 3D Sketchfab i osadzić je na swoim profilu Behance z użyciem interaktywnej przeglądarki 3D Sketchfab.

Adobe Illustrator® CC – nowości

Zaokrąglone rogi w narysowanych ścieżkach

Bardzo ciekawa możliwość, kolejna będąca oparta na zasadzie przeciągania punktu w Illustratorze. Po narysowaniu złożonej ścieżki to po zaznaczeniu wybranych punktów znajdziesz jasny punkt sugerujący, że można go przeciągnąć tym samym zwiększając zaokrąglenie.

Sprawdź jak to działa >

Ulepszone narzędzie Pencil Tool

Pencil Tool został zmieniony, by bardziej intuicyjnie definiować kształty i łatwiej poddawać je edycji jeszcze na etapie rysunku. Wydaje się to być kolejna zmiana, która może wpłynąć na workflow u niektórych grafików. Zalecane jest zapoznanie się z poniższym materiałem wideo, gdzie zaprezentowany jest sposób działania nowego Pencil Toola.

Sprawdź jak to działa >

Responsywny SVG

Choć opcja eksportu naszych wektorów do SVG jest znana od dłuższego czasu, to wymagała ona usprawnienia w postaci dodania responsywności obiektu. Wszystko po to, by po umieszczeniu kształtów na stronie internetowej bez większego problemu umieścić je jako zmieniające swoją wielkość wraz z rozmiarem ekranu.

Adobe InDesign® CC – nowości

Wsparcie dla EPUB 3.0 – pozwala na zastosowanie większego zakresu interakcji w eBookach.

Style dla linków w dokumencie

W nowej wersji znajdziemy ułatwioną pracę z linkami, a właściwie z ich stylami. Możemy globalnie traktować linki i ustawiać taki sam styl dla wszystkich na raz.

źródło: informacje z konferencji prasowej Adobe

profile

Sebastian Cencyk

https://dribbble.com/scencyk

Grafik oraz pomysłodawca DesignMagazyn. Szczecinianin.