DesignMagazyn

Design

Bałtyk – design wkracza do centrum POZnania*

Opublikowane dnia .

Bałtyk – design wkracza do centrum POZnania*

Wstęp

Design

Bałtyk – design wkracza do centrum POZnania*

Opublikowane dnia .

Bałtyk, biurowiec w sercu Poznania, dostał prawomocne pozwolenie na budowę. Na najatrakcyjniejszej działce z widokiem na całe miasto stanie budynek zaprojektowany przez MVRDV – jedną z najlepszych pracowni architektonicznych świata. Za inwestycją stoją Piotr Voelkel oraz Garvest Real Estate.

Projekt

Bałtyk będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.

Wokół stoją budynki z różnych okresów. Hale targów poznańskich, moim zdaniem, jedne z najpiękniejszych obiektów w Poznaniu; biała z gustowną iglicą to sąsiad Bałtyku z naprzeciwka. W tle akademik z lat sześćdziesiątych, raczej surowy, oszczędny w formie. – Nathalie de Vries

Bryła Bałtyku wiele zawdzięcza Marii Strzałko, Miejskiej Konserwator Zabytków w Poznaniu. Zażądała m.in. sklejenia Bałtyku z Hotelem Sheraton oraz schodowego narastania w stronę modernistycznego Hotelu Mercure. W tak pociętym prostopadłościanie holenderskie biuro dokonało niewielkich korekt. Prace nad projektem zajęły dwa lata i zaowocowały zaprojektowaniem kilkudziesięciu brył, z których jedna zdobyła akceptację pani Konserwator, ale wycofało się z niej samo biuro.


Pierwsi goście wprowadzą się do budynku na początku 2016 roku. Wejdą do wypełnionych światłem, energooszczędnych biur z wyjściem na patio i tarasy z widokiem na Stare Miasto. Na dwóch pierwszych kondygnacjach znajdą punkty usługowe, knajpy i bary, na dwóch ostatnich – najrozleglejszą panoramę Poznania oglądaną znad stołu w dobrej restauracji lub z okien jedynego hotelowego pokoju. Bałtyk będzie najwyższym tarasem widokowym Poznania.

Kino ponadczasowe

Bałtyk przejął nazwę po kultowym kinie, które wyświetlało tu filmy przez ponad 70 lat. Tak długo istniał gmach zbudowany na pierwszą Poznańską Wystawę Krajową w 1929 roku. Za socjalizmu stały przed nim kolejki do koników, w kapitalizmie nie wytrzymał konkurencji multipleksów.

Architektura światowego formatu

Autorem projektu jest MVRDV, jedna z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie. Holenderskie biuro tworzy nowatorskie koncepcje urbanistyczne i niekonwencjonalne budynki na niemal wszystkich kontynentach.

– informacja prasowa

profile

Sebastian Cencyk

https://dribbble.com/scencyk

Grafik oraz pomysłodawca DesignMagazyn. Szczecinianin.