DesignMagazyn

Bez kategorii

Podsumowanie miesiąca – Luty

Opublikowane dnia .

Podsumowanie miesiąca – Luty

Wstęp

Bez kategorii

Podsumowanie miesiąca – Luty

Opublikowane dnia .
W marcu z powodu niespodziewanych opadów śniegu podsumowanie z lutego publikujemy z poślizgiem : )
Luty okazał się być naprawdę ciekawy z naszego – designowego punktu widzenia. Na pierwszy plan wysuwa się redesign Allegro. Wszystkich web designerów na pewno zainteresowały zaprezentowane przez Adobe nowości w ramach pakietu narzędzi Adobe Edge. Na koniec zostało Google z nowym bardzo atrakcyjnie wyglądającym Chromebookiem.

Nowe Allegro

W lutym największym wydarzeniem w polskim internecie była oficjalna premiera i uruchomienie nowego Allegro. Już na po pierwszej wizycie widać, że zmian jest całkiem sporo i są one dość odważne jeżeli biorąc pod uwagę zasięg i popularność serwisu w Polsce.


Jak wyszło?
Mi się bardzo podoba. Serwis wygląda nowocześnie i jest o wiele bardziej przejrzysty.
Strona główna przestała być tylko listingiem kategorii i miejscem na banery reklamowe. Teraz króluje tutaj pusta przestrzeń, minimalizm i duże grafiki. Wygląda to naprawdę fajnie. Dodatkowo w całym serwisie zrezygnowano z intensywnych kolorów tła. Dzięki temu cały serwis sprawia wrażenie lżejszego i bardziej czytelnego.

W nowym layoucie widać podobieństwa do Amazonu ale jest to bardziej podążanie za trendem i obecnymi standardami niż kopiowanie rozwiązań konkurencji. Wiecej informacji o nowym layoucie znajdziecie na nowe.allegro.pl

Google Chrome Pixel

Firma od wyszukiwarki stworzyła swojego własnego netbooka – czy raczej Chromebooka, zdaje się, że te komputery na tyle wyróżniają się wśród innych netbooków, że zasługują na własną kategorię.

Muszę przyznać, że minimalistyczny i ascetyczny design tego komputera zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wszystko wygląda na przemyślane i bardzo solidnie wykonane jakościowo. Dużym plusem jest dotykowy wyświetlacz o zwiększonej gęstości pixeli i rozdzielczość jest nawet wyższa niż w Applowskich wyświetlaczach Retina.

Jednak Pixel bardzo negatywnie zaskakuję ceną, która jak na chromebooka jest dość wysoka. W końcu to komputer którego system operacyjny to ostro podrasowana przeglądarka Chrome w związku z tym o instalowaniu wielu przydatnych programów można zapomnieć. Na dodatek podana na stronie żywotność baterii również wypada dość słabo na tle innych chromebooków – ale najprawdopodobniej to kwestia zastosowania lepszego i dotykowego wyświetlacza w tym modelu.

Podsumowujac Chrome Pixel to bardzo fajny gadzet o świetnym designie jednak jego ograniczona funkcjonalność sprawia że możne być wykorzystywany jako komputer do internetu lub przenośne biuro, ale raczej nie będzie wykorzystywany jako narzędzie w pracy designerów i programistów, zwłaszcza że w tej cenie można kupić normalnego laptopa.

Adobe Edge Tools

W lutym Adobe zaprezentowało bardzo ciekawy zestaw narzędzi który ma ułatwić i przyśpieszyć projektowanie stron za pomocą HTML5 i CSS3.

Moją największą ciekawość wzbudziło narzędzie Edge Reflow które wspomaga projektowanie stron z wykorzystaniem responsive web design. Jest to właśnie takie narzędzie na jakie czekam ponieważ mimo swoich wielu funkcji i zastosowań, Photoshop powoli staję się niewygodny przy projektowaniu stron internetowych.
Oczywiście jest to dopiero wczesna wersja „preview”, więc nie ma jeszcze wielu ważnych funkcji takich jak integracja z Photoshopem i Illustratorem, ale patrząc po pozostałych produktach Adobe sądzę, że jest to tylko kwestia czasu.

Podoba mi się również, że wszystkie nowe narzędzia mają ułatwić i przyśpieszać pracę w projektowaniu stron www, a nie automatycznie generować cały kod strony. Edge mimo iż generuje pliki html to traktowany jako podgląd i ostrzega, że kod jest niezoptymalizowany :)

Sądzę, że więcej informacji o nowych narzędziach Adobe dostarczy Sebek, który na początku marca był na evencie Adobe w Warszawie.

profile

Jan Szpakowski

http://www.janszpakowski.pl

UX / UI Designer który po godzinach lubi projektować logotypy. Uwielbia minimalizm, kreatywny branding, komiksy i science fiction. Jego mottem jest: simple is the best.