DesignMagazyn

Design

Tworzymy Timelapse w Photoshopie CS6

Opublikowane dnia .

Tworzymy Timelapse w Photoshopie CS6

Wstęp

Design

Tworzymy Timelapse w Photoshopie CS6

Opublikowane dnia .
Timelapse to coraz popularniejsza technika, która pozwala nam na pokazanie zmian na określonym obszarze w konkretnych ramach czasowych. Zmiana pogody, budowa nowego wieżowca czy piękne zachody słońca to jedne z najpopularniejszych obiektów łapanych na serie zdjęć łączonych w jedną kompozycję. Pokażę Ci, że naprawdę łatwo uzyskać świetne efekty.

Oprogramowanie

Znalezienie odpowiedniego programu do stworzenia timelapse nie stanowi większego problemu. Zarówno te darmowe jak i płatne sprawują się całkiem nieźle. Ja jednak posłużę się Photoshopem CS6. Dzięki nowym funkcjom związanym z tworzeniem wideo, obróbka naszej kompozycji będzie banalnie prosta.

Sprzęt i zdjęcia

Wbrew pozorom, sprzęt nie jest wielką przeszkodą. Wystarczy nam aparat fotograficzny oraz statyw, by utrzymać go w tej samej pozycji. Oczywiście, jeśli chcielibyśmy podejść do tematu troszeczkę poważniej, wykorzystalibyśmy lustrzankę z wężykiem spustowym, by dokładniej robić zdjęcia (w precyzyjniejszych odstępach czasowych) oraz, by móc pozwolić sobie na wyzwalanie migawki przez kilka godzin. Ja nie dysponuję programatorem, więc stworzyłem własny timelapse ręcznie, wyzwalając migawkę ręcznie co klika minut. Łącznie wykorzystałem 103 zdjęcia łącząc je w 11 sekundowy filmik (10kl/s). Zobaczmy efekty mojej pracy: (Film stworzony przy okazji RapGryfino Jam #1)

Łączenie

Jak już wspomniałem, połączenie tych wszystkich zdjęć będzie dziecinnie proste. Przed wykonaniem poniższych czynności warto troszkę zmniejszyć nasze zdjęcia za pomocą funkcji Image Processor (File > Scripts > Image Processor). Praca na zdjęciach o pełnej rozdzielczości może być dość uciążliwa dla komputerów o słabszych parametrach.

1. Pierwsze od czego zaczniemy naszą pracę to przekopiowanie wszystkich naszych zdjęć do jednego folderu. To bardzo ważne, bo dzięki temu Photoshop będzie wiedział, które zdjęcia należy uwzględnić w naszej kompozycji.

2. Przejdźmy teraz do zlokalizowania naszego katalogu poprzez funkcję File > Open. Znajdując nasz folder wybieramy pierwsze ze zdjęć. Koniecznie musimy zaznaczyć pole „Image Sequence”, tworząc tym samym sekwencję zdjęć.

3. W tym momencie PS pyta nas, ile klatek na sekundę chcemy określić dla naszego timelapse. W moim przypadku jest to 10kl/s (nie wiele, ze względu na niewiele zdjęć). Należy pamiętać, że im więcej klatek, tym nasz filmik będzie płynniejszy – kosztem długości.

4. Nadajmy nieco charakteru poprzez modyfikację kolorów w Photoshopie. By to zrobić musimy naszą warstwę z sekwencją przekształcić w „Smart Object”. Zrobisz to klikając prawym przyciskiem myszy na pozycję „Layer 1” w panelu warstw, wybierając z menu kontekstowego „Convert to smart object” Dzięki temu filtry, które nałożymy na warstwę będą obejmować wszystkie klatki naszego filmu.

Reasumując

Tworzenie prostych filmów typu TimeLapse nie stanowi większego problemu dla zwykłego użytkownika. Ogrom programów a nawet aplikacji na telefony daje nam bardzo duże możliwości. Warto na dłużej zatrzymać się przy tej technice, bo stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć pasję do fotografii z filmem.

TimeLapse z tytułowego wideo: The Mountain by TSO Photography.

profile

Sebastian Cencyk

https://dribbble.com/scencyk

Grafik oraz pomysłodawca DesignMagazyn. Szczecinianin.