DesignMagazyn

Design

Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki – recenzja

Opublikowane dnia .

Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki – recenzja

Wstęp

Design

Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki – recenzja

Opublikowane dnia .
Mam kilka ulubionych blogów o designie, które odwiedzam codziennie w poszukiwaniu inspiracji i ciekawych projektów. Abduzeedo to chyba najlepszy z nich. Blog jest bardzo często aktualizowany i codziennie można na nim znaleźć coś interesującego . Dlatego, gdy natrafiłem w Empiku na książkę autora blogu, od razu ją zakupiłem.

Tytuł mówi wszystko

Książka jest prawdziwym przewodnikiem po popularnych aktualnie trendach w grafice komputerowej. Książa podzielona jest na siedem rozdziałów, z których każdy traktuje o innym stylu. Mamy więc rozdziały o cyfrowej sztuce abstrakcyjnej, retro, ilustracji, manipulacji fotografią, efektach świetlnych, grafice wektorowej oraz neosurrealiźmie. Wszystko w otoczeniu świetnie dobranych przykładów oraz wywiadów z grafikami pracującymi w danym stylu.

Każdy z rozdziałów książki podzielony jest na cztery identyczne części.

Wprowadzenie
Krótka ale treściwa charakterystyka każdego z prezentowanych w książce trendu graficznego.

Inspiracje
Zbiór grafik wykonanych w opisywanym stylu graficznym.

Wywiad z grafikiem
Wszystkie wywiady oparte o te same pytania dotyczące ogólnie kariery i inspiracji.

W książce dostajemy do lektury wywiady z:

Samouczek
Poradniki, które pokazują nam krok po kroku jak stworzyć grafikę w opisywanym trendzie graficznym.

Wydanie

Książa jest wydana na bardzo dobrej jakości papierze. Dzięki temu wszystkie ilustracje świetnie się prezentują. Format jest trochę niestandardowy ale sadzę że jest to przeniesione z oryginału – w każdym razie dzięki temu grafiki są większe i lepiej wyglądają.

Moja opinia

Od razu zdradzę, że książka bardzo mi się podobała. Zobaczyłem w niej naprawdę sporo inspirujących projektów. Grafiki dobrane są po prostu genialnie i bardzo dobrze oddają każdy z opisywanych trendów. Nie bez znaczenia jest również dobre wydanie książki. Dość duży format i jakość papieru sprawiają, że książkę przegląda się z przyjemnością.

Graficy i designerzy wybrani do reprezentowania każdego trendów wydają mi się dobrze dobrani. Patrząc na przykłady zawarte w książce oraz na ich internetowe portfolio widać, że są to projekty na najwyższym poziomie. Bardzo przypadła mi do gustu forma przeprowadzania wywiadów polegająca na zadaniu wszystkim grafikom tych samych pytań. W ten sposób nie tylko dowiemy się ciekawych rzeczy, ale również możemy zobaczyć w których miejscach projektanci myślą podobnie.

Jeżeli chodzi o sekcje poradników, to poświęciłem jej najmniej czasu i osobiście uważam ją za zbędną część książki. Nie żebym twierdził, że poradniki są na kiepskim poziomie. Wręcz przeciwnie – projekty w nich prezentowane wyglądają bardzo ciekawie. Jednak uważam, że publikowanie ich w książce trochę mija się z celem. O wiele chętniej zobaczyłbym w ich miejscu dodatkowe wywiady lub rozdziały o innych stylach graficznych.

Podsumowując, uważam że jest to świetna książka i jedna z solidniejszych pozycji jeżeli chodzi o książki traktujące o designie i inspiracji w polskim wydaniu.
Bez zastanowienia mogę ją polecić każdemu kto interesuje się grafiką Będę ją wymieniał w jednym rzędzie innymi z moimi ulubionymi książkami o grafice i designie, takimi jak np. Logo design Love czy Smashing Magazine Book 2

Konkurs

W związku z recenzją organizujemy konkurs. Do wygrania jest nowiutki egzemplarz opisywanej powyżej książki Abduzeedo. Inspirujący przewodnik po świecie grafiki.
Jedyne co musicie zrobić to napisać w komentarzu jaki jest wasz ulubiony blog o inspiracji oraz udostępnić nasz profil na Facebooku.
Za dwa tygodnie (13.10) losowo wybierzemy zwycięzcę. O wygranej poinformujemy wiadomością email.

profile

Jan Szpakowski

http://www.janszpakowski.pl

UX / UI Designer który po godzinach lubi projektować logotypy. Uwielbia minimalizm, kreatywny branding, komiksy i science fiction. Jego mottem jest: simple is the best.